Reactie: Het verhaal van Michel lijkt misschien wel aardig, maar is het zeker niet.
Waarom kan de een met een minimale inspanning een 8 halen voor een tentamen en de ander werkt er maanden aan en haalt nog een onvoldoende. Michel zal dit pareren door aan te geven dat de een zich beter focussed en de ander doet dat niet. Heeft dat dan met motivatie te maken? Voor een deel is dat zo.
Voor mij gaat Michel geheel voor bij aan het ''Nature-Nurture-probleem''. Net als dat de een een forser postuur heeft dan de ander en Kenyanen een andere lichaamsbouw hebben dan blanken, waardoor ze gemiddeld harder kunnen lopen, heeft de een een hoger IQ dan de ander.
Motivatie en focussen helpt, maar is niet de enige voorwaarde voor talent. Met motivatie en focussen kan je jouw aanwezige talent wel ontwikkelen. Echter wat niet is, kan niet ontwikkeld worden.
Reactie: @Arvel,
Wat leuk, die dobbelsteen: weet je nog waar je die vandaan hebt? Ik hoor graag!
Met enthousiaste groet,
John Vrakking | daVinci - Orde op Zaken
Reactie: Een uitstekend artikel van Michiel. De black box die motivatie heet is overigens ook te ontrafelen en te creëren. Lees daarvoor het boek van Steve Zaffron en Dave Logan The Three Laws of Performance: Rewriting the future of your Organisation and Your Life.
Dit geeft je een idee wat er aan de bron staat van ongekend presteren. Enfin wij werken ook in Nl al 17 jaar met de Three Laws of Performance en het aantal mensen dat ongekend presteert en organisaties dat ongekend gaan presteren is te groot om toevallig te zijn.
Reactie: Inderdaad erg weinig informatie om er dieper op in te gaan. Maar Eric Hendriks... mijn petje af voor je reactie. Het zou alle middle managers ten goede komen om op deze manier te reageren. Breng de moed eens op en probéér het in ieder geval een keer.... het resultaat zal maken dat je het herhaalt en herhaalt en herhaalt.. dit zal je directeur goed doen, je medewerkers enorm stimuleren én bovenal natuurlijk jouzelf als middle manager enorm verrijken! Do it!
Hanneke
Helaas kan ik als counselor/coach voor hoogbegaafden niet achter uw stukje staan. U gebruikt talent en intelligentie door elkaar heen en dat kan niet. Het onderzoek was mij al langer bekend. Na gesprekken met honderden hoogbegaafden kan ik niet anders dan concluderen: Talent is je richten op één of meer kwaliteiten die je uitdiept, het resultaat daarvan is misschien te kweken maar intelligentie is wel degelijk aangeboren. Het ligt vast in een groep genen en de combinatie van vader en moeder bepaald de hoogte. Intelligentie is bij hoogbegaafdheid slechts een 'bijproduct'. Het gebruik ervan kan geremd of overschaduwd worden. Een hoogbegaafde is echter een mens met een heel hoog bewustzijn, die in staat is op diepgaande wijze processen te doorzien en vergaande verbanden te leggen. Daarvoor gebruikt hij of zij de hoge intelligentie. Gezien de hele jonge leeftijd waarop kinderen (kleuters) hier toe in staat zijn, kan dit niets met ontwikkeling te maken hebben en moet het aangeboren zijn.
Met vriendelijke groeten,
Marieke Dekens.
www.hoogbegaafdheid.net
Waarom is iemand een natuurtalent, uiteraard omdat hij of zij heel veel traint.
Daarbij komen echter de omstandigheden van het ogenblik: waarom begint iemand met voetbal of golf, waarom is iemand een goede verkoper of teamleider. Dit is niet alleen een kwestie van training maar ook een kwestie van omstandigheden, van de geboden kansen en het grijpen van die kansen.
Waarom ziet iemand een opportuniteit en iemand anders niet?
Al deze factoren (intrinsieke, omgevingsfactoren en training) bepalen samen of iemand een zogenaamd natuurtalent is.
Als manager komt het erop aan uit deze mix van factoren die personen te kiezen die het waard zijn om er een intensieve training mee te starten en ze te laten passen binnen het team
Deze manager moet dan ook ontdekt zijn en moet zijn kansen gegrepen hebben om een natuurtalent () te worden :-)
Hugo Vierbergen
senior consultant
CRM en document management.
ik ondersteun het artikel in zijn geheel. In het kader van talent heeft de onlangs tot professor gepromoveerde Remy Rikers een interessante oratie gehouden.
Als extern projectleider ben ik mede verantwoordelijk voor de talentontwikkeling van leerlingen op het Da Vinci College. Uniek aan dit project is dat er door docenten zelf actie-onderzoek gedaan wordt naar de effecten van de talentontwikkeling.
Zo draagt het Da Vinci een klein steentje bij aan de verwezenlijking van de 10.000 uur oefenen!
Reactie: Handige tips voor dit soort herkenbare situaties. Het gevoel dat wel je gelijk hebt maar niet krijgt, dat je aan het kortste eind trekt en het meest lullige is dat de situatie zo wordt verdraaid dat het altijd weer aan je zelf ligt en dat je zelf maar anders om moet gaan met andermans weerzinwekkend gedrag. Lukt dat niet dan pas je niet binnen de organisatiecultuur en dat soort onzin. Triest maar waar.
Reactie: Ik ken het zinnetje met een kleine aanpassing.
Moet Ik Dit Nu Wel Doen.
Het extra woordje Wel, (of Niet, natuurlijk) is eigenlijk de uitbreiding die nodig is om te bepalen of de taak maatschapelijk verantwoord is. Dit lost dan ook een beetje het probleem van Brigitte op.
Note: Wellicht is dit een handige tip:.. Ik heb al sinds een jaar of veertig een dobbelsteen met aan elke kant de genoemde variant van deze zin.
Reactie: Ratio de vertaalslag van de emotio? Helemaal niet, wel willen we soms onze emotio rationaliseren. Dat zie je iedere dag in de politiek als een politicus weer eens probeert een besluit te verklaren, dat meestal is genomen op basis van politieke overtuiging en niet op rationeel denken of wetenschappelijke onderbouwing.
Het sprookje van de sinasappelverkoper wordt inderdaad nog steeds vertelt, met name bij de trainingen van MLM bedrijven, de herbalifes, de Amway's en zo. Er zijn zelfs nog mensen die het echt geloven en die hebben één ding gemeen, ze kennen de klanten helemaal niet meer.
De klant die een sinasappel wil kopen gaat bewust naar de winkel met het idee een sinasappel te gaan kopen, hij heeft alle informatie die hij nodig heeft over sinasappels al lang in zijn hoofd zitten en weet er vaak meer van dan de verkoper die een lesje, vaak bestaande uit grote leugens en kleine waarheden, van buiten heeft geleerd.
Dat is het probleem van verkopers en verkoop trainingen, ze denken nog steeds dat de klant van nu dezelfde is als de klant in de jaren '50 van de vorige eeuw.
Als ik geen sinasappels wil, dan koop ik geen sinasappels. Zo simpel zit ik als klant in elkaar en met mij miljoenen anderen.