zoeken Nieuwsbrief
      Linkedin    Twitter   
  
nieuws
 

Herman Wijffels: 'Drastische omvorming economie nu vereist'

1 juni 2010 - De wereldwijde economie is toe aan een grondige hervorming. Deze op uitputting gerichte economie moet een economie van kringloop en duurzaamheid worden om zo het hoofd te bieden aan de huidige mondiale crises. Dat zei Herman Wijffels, hoogleraar duurzaamheid en maatschappelijke verandering aan de Universiteit Utrecht, tijdens ICCO's Verkuyllezing.

Volgens Wijffels beleeft de wereld een veelvormige crisis: financieel-economisch, ecologisch, sociaal, maar ook institutioneel en ethisch. De wijze waarop deze crises worden opgelost, is cruciaal voor de toekomst van de kwaliteit van leven op aarde. 



Gebrek aan duurzaamheid
De samenleving loopt vast door haar eigen gebrek aan duurzaamheid, stelt Wijffels. Hij pleit voor een wereldwijde samenleving waarin natuurlijke hulpbronnen rechtvaardig worden verdeeld en beheerd, voor een economie die in balans is met wat de aarde aankan. Daarvoor is een drastisch omvorming van de economie vereist. Evenals een vorm van mondiaal bestuur dat nationale en economische belangen overstijgt. Het Nederlandse buitenlandbeleid moet toegespitst worden op wat Nederland kan bijdragen aan de wereld en dan pas op wat eraan valt te verdienen. 

Ontwikkelingssamenwerking

Naar Wijffels' idee is ontwikkelingssamenwerking niet alléén een kwestie van naastenliefde. Ontwikkelde en ontwikkelingslanden hebben een gezamenlijk belang, maar ontwikkeling verloopt overal op een andere manier. Daarom is de voornaamste taak van ontwikkelingssamenwerking om mensen te helpen zichzelf te ontwikkelen. Daar zijn private organisaties, inclusief het bedrijfsleven, beter toe in staat dan overheden. 

Oplossing

Om de crises op te lossen, is restauratie van de oude situatie geen optie. Voor werkelijke hervorming is vooral een nieuw normbesef nodig. "De vraag 'wat ik doe, wat betekent dat voor een ander en andere vormen van leven', die moet centraal staan." Wijffels roept burgers op om deze 'nieuwe fase in het beschavingsproces' mee vorm te geven en een nieuwe cultuur te ontwikkelen. "We weten wat er moet gebeuren. De inzichten, kennis en middelen zijn beschikbaar. Het hangt helemaal van ons af. Als er genoeg mensen zijn, ik zie er steeds meer, die zich ervoor willen inzetten, gebeurt het ook." 

Verkuyllezing

De tweejaarlijkse Verkuyllezing is een eerbetoon aan Jo Verkuyl, een eigenzinnig, kritisch en vernieuwende protestantse denker. Hij was zeer begaan met de mondiale rol en de verantwoordelijkheid van kerken. In 1965 richtte hij ICCO op.

 
 Doorsturen   Reageer  

 

Laatste nieuws

  Werkgevers zetten onvoldoende in op behoud van personeel
 Studenten zoeken banen met goede financiële toekomst in onzekere economische omstandigheden
 Meeste cyberaanvallen gericht op back-ups om betaling van losgeld af te dwingen
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Werknemer is bereid loon in te leveren voor goede reputatie
 Wie niet duurzaam onderneemt, zet toekomst op het spel
 'Bonussen moeten ingeperkt en verduurzaamd'
 Biggest improvements 2009: bonusaanpak, Obama en milieubewustzijn
 Met duurzaam leiderschap meer resultaat
 
 
reacties
 
Er zijn nog geen reacties.

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast. Is het niet te lezen? Klik hier om de code te wijzigen.
Innovaties in de houthandel: welke nieuwe technologieën en trends zijn er in de houtindustrie en wat betekenen ze voor bedrijven?
Zakelijk financial leasen om verschillende redenen interessant
Softwareontwikkeling goedkoper en in hogere versnelling met ontwikkeling door ’leken’
reacties
De beste banen van Nederland voor 2023 vind je in de financiële sector en ICT (1) 
Kleine consultancybedrijven niet opgewassen tegen digitale slagkracht grote spelers  (1) 
Nederlander shopt evenveel of meer online in 2023 (1) 
Gestreste Nederlander flink aan de koffie (4) 
25 procent jongeren werkt buiten kantoortijd om niet gestoord te worden  (1) 
IT-beslisser verkiest low-code boven high-code applicatieontwikkeling (2) 
Business-IT alignment in complexe organisaties is mensenwerk (1) 
top10
Waarom R&D een formule kan zijn voor blijvend zakelijk succes
Duidelijke doelen, collega’s en ondersteuning van management belangrijkst voor werknemerservaring
Vier manieren - en twee pizza's - om innovatie in de bedrijfscultuur te bouwen
30 procent HR-professionals verdenkt thuiswerkende medewerkers van liegen sinds hogere kosten kinderopvang
Beslisser wil weer 100 procent naar kantoor, werknemer wil hybride werken
Vier op de tien Gen Z’s kampen met burn-outklachten door hoge werkdruk
Leren en ontwikkelen in de zorg gaat flink op de schop
Drie op tien organisaties weet niet hoe groene arbeidsvoorwaarden rechtelijk in te voeren
Krapte steeds hoger op agenda bij corporates en bureaus
Psychische klachten bom onder arbeidsmarkt
meer top 10