Reactie: Postbank heeft een imago van snel en efficient werken tegen een scherpe prijs tov de ''gewone'' banken. Voor veel bedrijven is de Postbank een bewuste keuze. ING heeft in het verleden ook veel mensen geweigerd en doorgestuurd naar de Postbank. Zou ING het geloofwaardig over kunnen laten komen dat men nu wel welkom is en blijft?
Een nederige rol van wie dan ook lijkt me in een professioneel contact tussen 'klant' en 'leverancier' geen toegevoegde waarde hebben, hoewel ik me het door Ad de Beer beschreven gevoel als ontvangende partij, als klant van de ICT-afdeling, heel goed voor kan stellen. De schuld geven aan wie dan ook past echter ook niet in mijn eigen strategie van leren en vooruitkijken.
Wat ik graag zou willen is 'leren en vooruitkijken' als uitdaging aan te gaan om C-level en IT weer met elkaar te laten praten. Daarom wil ik betrokkenen en geinteresseerden uitnodigen om in een nog nader te plannen meeting met elkaar actuele problemen te benoemen en passende oplossingen te lanceren. Ik zoek het daarbij op alle niveau's van:
- IT Managers
- CIO's
- CFO's
- technici
Wie heeft er zin om in een vrijblijvende omgeving hiermee met ons van gedachten te wisselen en te kijken welke oplossingen we voor welke problemen bij welke onderneming of welk probleem in praktijk kunnen brengen?
Ik ben van huis uit tester/testconsultant. Ik heb tussendoor een aantal jaren als medewerker support gewerkt. Dan leer je wel om te luisteren naar de klant en door te vragen. Ik loop al jaren te roepn dat de gemiddelde IT consultant teveel op zijn eigen eilandje zit. Blij dat dit nu eindelijk bij meerdere mensen doordringt.
@ F IJskens: Ik vind het nogal kort door de bocht om gelijk weer de schuld aan het hogere management te geven als je onvoldoende duidelijkheid krijgt.
Dat is juist je vak als consultant, om die duidelijkheid toch te krijgen. Kennelijk ben je te technisch bezig, en kan je de vertaalslag niet maken.
@Theo Molenbrugge:
wat dacht je van een meer bedrijfskundige scholing en benadering van ICT projecten door de vooral technishc geschoolde ICT Consultant?
Cursus Bedrijskunde misschien?
Als de ICTer nederig op de positie gaat zitten waar hij thuishoort, in de de rol van ondersteuner en adviseur en probeert zijn klanten, de processen die hij mag ondersteunen, te begrijpen, dan gaat het al weer beter.
Ik was een voor een klant bezig om te praten met ICTers over de aanschaf van een personeelinformatiesysteem. Een van die ICTers wist iedere vraag, zeg maar eis, af te doen met ''och, U weet niet waar het over gaat, wij doen dat anders, maar ja........'' Lekker als je als bits en bytes neuker alles, maar dan ook alles beter weet dan de professional. Deze jongen was wel heel extreem, maar ik merk het steeds weer, in plaats van adviseur die stil op de achtergrond een hulpmiddel voor zijn klant zoekt en het de klant in begrijpelijke taal uitlegt, zien we van de Hecking figuren die altijd op de voorgrond willen staan, alles beter weten, de rest van de wereld maar dom en arrogant vinden. Verander die attitude, pas je rol en gedrag aan aan de positie die je hebt, dan wordt het snel beter.
Tja, ik hoor economen ook zeggen dat geen pessimist zijn maar realist, kan zijn. Ik heb al heel wat bedrijven die in zwaar weer zaten geholpen en steeds weer was de controler de minst positief gestemde manager, om het maar positief te formuleren.
In dat kader past ook je opmerking dat het alleen het loon van mensen die nog werk hebben omhoog zal gaan, Dat is nog steeds 98% van de beroepsbevolking. De ontslagen vallen nu met name bij de flexwerkers, iets waar deze regering iets aan had kunnen doen door het lef te hebben het ontstagstelsel aan te passen. De rest zal eind januari gewoon 30 tot 100 euro meer netto te besteden hebben. Los van de dalende energieprijzen. Let wel, de energiemarkt is een termijnmarkt en de energiebedrijven kopen nu energie in, dat merken we in heel 2009. Gaan ze weer stijgen door ingrepen van de OPEC? Misschien, maar niet tot de belachelijke hoogtes van enkele maanden terug. Vraag een aanbod en de vraag is momenteel niet zo hoog, mede omdat er steeds meer alternatieven komen voor olie.
Gaan de banken strengere eisen stellen? Lijkt me niet want de invloed van de overheid, hoe erg ik dat ook vind, zal zijn vruchten gaan afwerpen. De toezichthouders (lees vriendjes) van Bos zullen de banken dwingen het geld te laten stromen. Obama zal hetzelfde doen in de US. Daardoor worden kredieten makkelijker verstrekt, desnoods met overheidsgarantie en komt de economie op snelheid.
Een ding hebben we geleerd de afgelopen maanden, de economische modellen functioneren niet omdat één ding niet in modellen is te vangen, de menselijk geest. En uiteindelijk zal de menselijke geest, dat is mijn stellige overtuiging, voor een snel herstel zorgen voor het domste artefact dat we kennen, de economie.
Je gaf bij mijn blog post aan dat mijn vergelijking mank gaat. Met uitsluitend een ontkenning kom je er niet. Kun je dat ietsje meer beargumenteren? Wat ik zeg, en daar gaat mijn vergelijking over, is dat verkopen in een recessie wel degelijk anders is dan in tijden van hoogconjunctuur (o.a. gewijzigde risicoperceptie). http://www.managersonline.nl/weblog/443/salesblog-verkopen-in-zware-tijden.html
Reactie: @ pieter: Dat heb ik ook begrepen. En dat maakt de stap des te onbegrijpelijker. Merknaam gaat richting A, beleid gaat richting B. Wie begrijpt het nog? Of ING nu meer op Postbank gaat lijken of andersom, maakt volgens mij overigens niet zoveel uit. Hoe dan ook zal de nieuwe combinatie klanten van zich vervreemden. Goede (klein)zakelijke klanten van ING-bank zullen het niet pikken dat ze opeens een anoniem nummer (''er zijn nog 3 wachtenden voor u'') moeten bellen (een ''ondernemersteam'', brr) en niet meer hun lokale bankkantoor. De kredietcrisis heeft al veel klanten van ING (en veel andere banken, dat moet gezegd) naar de Rabobank gejaagd. Het zou mij niet verbazen als de Rabobank binnenkort ook nieuwe klanten kan bijschrijven als gevolg van de 'merkencrisis' bij ING.
Reactie: CFO's zijn onderdeel van een MT. Om een goed gefundeerd beleid binnen een onderneming te voeren is het nodig dat het MT in balans is. En balans komt door het uitwegen van uitersten. Ja, de CFO's zijn meestal als eersten in mineur als het slecht gaat, aangezien zij dat als eersten vaststellen aan de ontwikkeling van de financiële ratio's binnen een bedrijf. Maar heus, als het goed gaat, net zoals vorig jaar, heb ik menige CFO zien big smilen, zeker nadat zijn bonus was vastgesteld. En ja, de CCO's zijn meestal enorme positivo's, wat er valt op basis van marktpotentie op papier altijd meer omzet te behalen dan in werkelijkheid. En de COO's zijn de zeurkousen, omdat ze altijd mankracht en middelen te weinig of teveel hebben in de operaties. Kortom, door het uit- en afwegen van al die uitersten in de diverse managers kan er balans komen in een MT. En juist deze balans is nodig om éénsgezind op te treden, als de invloeden van buiten hierom vragen. Een bedrijf kan op zichzelf nog zo goed presteren, als om hen heen kredietverstrekkers omvallen of minder kredieten verstrekken, als toeleveranciers omvallen, en klanten later betalen, krijgt zelfs het goede bedrijf het moeilijk. En als dat goed presterende bedrijf maar tijdig hierop anticipeert (en dat kan door diverse maatregelen, zowel door negatieve - ontslagen, minder investeringen -als door positieve, kansen zoeken en uitbuiten, meedenken met klanten tegenover een hogere marge, juist meer investeren, want een machine wordt wellicht goedkoper) kan dit bedrijf zelfs sterker uit het algemene economisch dal komen.
En kom niet met dooddoeners aan, dat de mensen nog volop besteden, want hun loon gaat toch omhoog per 1 januari: a. dit geldt alleen voor diegene die nog werk hebben b. de brandstofprijsdaling wordt tijdelijk veroorzaakt door een fors inzakkende vraag, maar deze prijs al snel weer stijgen als het OPEC-kartel haar productie aangepast zal hebben aan de dalende vraag c. de banken hebben een harde les geleerd, dus de komende jaren zullen de eisen hoog blijven voor het beschikbaar stellen van geld, kortom de bestedingen van de mensen, die zullen binnen een half jaar fors inkrimpen, en dan begint de economische crisis pas echt. En ja, Ad, voorspellen is gevaarlijk, want elk moment kan een voorspelling bijgesteld moeten worden, maar daarentegen ''meten is weten'', en dat is nou wat een CFO doet: de gemeten huidige situatie van het bedrijf combineren met de diverse voorspellingen en ontwikkelingen, zowel op korte als op lange termijn, om vervolgens aan de hand daarvan samen met zijn MT-leden de strategie en het beleid van zijn onderneming aan te passen.
Reactie: de ICT-er heeft dus onvoldoende duidelijkheid in en dito begrip van de eisen die gesteld worden aan de ondersteuning die van de geautomatiseerde systemen wordt verlangd: toch krijg ik veelvuldig het idee dat de benodigde begripsvorming niet door het C-level van bedrijven gedragen wordt, dus wat is er naast het verhoigen van de klantgerichtheid van de ICT-afdeling nog meer nodig om bijv. de CIO's en CFO's (want het gaat om de kosten hierin) te betrekken bij de bedrijfseconomische inzet van de ICT-middelen?
Reactie: Michel,
nog even aanvullend. Je vergelijking met seizoenskleding is bijzonder poëtisch. Alleen loopt ze zo mank als een vergiet. Zie mijn reactie bij mijn blogpost. Klik hier.
Reactie: Michel,
Je gaat in je blogpost in op de vergelijking van Anthony (zie hierboven) en je schrijft dat organisaties in verschillende conjuncturen andere dingen moeten doen, net zoals je je in de winter warm moet kleden en in de winter niet.
Voor welk type organisatie zou jij het liefst willen werken, voor een club die bij elke verandering het roer moet omgooien, of voor een club die een strategie hanteert die nauwelijks last heeft van seizoenen?
Meer nog, ik heb geen enkel recessieadvies kunnen vinden dat ook niet opgaat voor goede tijden. Bedrijfsadvies à la kleed-je-nu-warm bestaat gewoon niet.
Reactie: Anthony, je hebt gelijk met je seizoenenvergelijking. Het probleem is alleen dat de meeste organisaties zich hier niet veel van blijken aan te trekken en daardoor hun kwetsbaarheid tijdens slechtere tijden aanzienlijk vergroten.
De vraag is dus in welke situatie jouw bedrijf/organisatie zich bevindt. Als ze helemaal geen advies nodig heeft, dan hoef je het boek inderdaad niet te kopen. Als er haken en ogen aan zitten, kun je twee dingen doen: zelf nadenken (voorkeur!!) of toch mijn boek kopen.... :-)
ik kijk uit naar je bijdragen de komende weken!
De hoofdstelling van mijn boek is dat ik nergens -niet op het internet en niet in de pers- adviezen gevonden heb die niet eveneens opgaan tijdens economisch betere tijden. Meer nog, het is bewezen dat organisaties die deze adviezen bij goed weer wél opgevolgd hebben, veel minder last van recessies hebben en zelfs groeien. Rechtlijnig tijdens een recessie en exponentieel daarna.
Deze tips -die tot 5 raadgevingen samengevat kunnen worden- heb ik in mijn boek grondig doorgelicht en tweevoudig geherformuleerd:
- eenmaal voor bedrijven bij wie achterstallig onderhoud gepleegd moet worden
- en eenmaal voor bedrijven die al goed zitten maar nog steeds beter kunnen.
Geen onderscheid in termen van economische omstandigheden maar van verstandig management.
Daarom: verras mij (en de rest van de wereld)met advies dat uitsluitend opgaat bij een economische neergang!