29 mei 2009 -
Mannen hebben vaak helemaal niets met de inspanningen van het management om meer gelijkheid op de werkvloer te creëren. Weerzin en onverschilligheid voeren de boventoon. Maar zonder mannelijke steun en betrokkenheid, zullen ondernemingen nooit optimaal profiteren van de voordelen van een diverse werkplek.
Onderzoekers van Catalyst roepen managementteams dan ook met klem op om mannen meer te betrekken bij de besluitvorming omtrent diversiteit. Ze deden onderzoek naar de redenen waarom mannen zo vaak niet achter initiatieven voor gelijke behandeling staan en kwamen tot de conclusie dat veel mannen vinden dat meer diversiteit weinig op zal leveren of dat het naar voren schuiven van vrouwen ten koste zal gaan van hun eigen positie.
Concurrentie
Bedrijven voeden die gedachtes onbedoeld door de concurrentie tussen werknemers te stimuleren en daardoor de focus op het individu in plaats van op de organisatie als geheel leggen. Wat nodig is, aldus Catalyst, is dus meer erkenning voor het feit dat iedereen profiteert van meer gelijkheid en dat mannen net zo goed die veranderingen kunnen leiden als vrouwen. "Juist omdat er meer mannen dan vrouwen in leidinggevende posities zitten, is hun inbreng noodzakelijk om veranderingen door te voeren," zegt Ilene Lang, CEO bij Catalyst. "Onderzoek toont aan dat diversiteit leidt tot meer innovatie en betere financiële resultaten – aspecten die goed zijn voor beide seksen."
Gevoel voor rechtvaardigheid
Naast de angst voor afbreuk aan hun eigen positie of beschouwd te worden als deel van het probleem, staan veel mannen bovendien nogal onverschillig tegenover het onderwerp. Waarom zouden zij zich daar druk om maken? Bedrijven kunnen deze weerstand en onverschilligheid opheffen door mannen aan te spreken op hun gevoel voor rechtvaardigheid. Verder is het effectief om mannen vrouwelijke mentors toe te wijzen, mannen te confronteren met mannelijke leiders die gelijkheid nastreven en ze deel laten nemen aan discussies in groepen die alleen uit mannen bestaan en in groepen die uit mannen en vrouwen bestaan.
Persoonlijke voordelen
Overigens levert het mannen ook grote persoonlijk voordelen op als ze in een gemengd bedrijf werken: een betere gezondheid, minder stress omdat ze beter zichzelf kunnen zijn en betere relaties omdat ze in staat zijn de (financiële) verantwoordelijkheid met hun echtgenote of partner te delen.
Je zou eigenlijk verwachten dat vrouwen in de spagaat zitten. Enerzijds willen ze zelf natuurlijk aan de bak. Aan de andere kant kunnen ze bang zijn voor de vrouwen op het werk van hun man. Zoals aangegeven bij de alinea over persoonlijke voordelen voor de man, kun je je voorstellen dat af en toe een verzetje er wel in kan zitten.