zoeken Nieuwsbrief
      Linkedin    Twitter   
  
nieuws
 

Terug naar de kruidenier op de hoek

9 december 2015 - In Duitsland hebben ze er een mooie term voor. ‘Tante Emma Laden’, oftewel: de winkel van tante Emma. Udo Jurgens zong er zelfs een lied over. In het Nederlands zou u het kunnen vertalen als ‘de kruidenier op de hoek’.

Een uitstervend soort winkels waarin vaak maar één persoon werkzaam is. De eigenaar ervan kent al zijn of haar klanten, weet wie hun familie is, waar ze wonen, wat ze graag willen kopen en wanneer ze iets nodig hebben. Die tijd lijkt voorbij. Dat was mogelijk met een winkel met 150 klanten, niet bij een bedrijf met 150.000 klanten. Of wel? Holger Stelz, de directeur marketing en business development van Uniserv, legt uit.



Ongekend goede klantenservice
Tante Emma had volgens Stelz een ongekend goede klantenservice waarvan bedrijven nu alleen nog maar kunnen dromen. "Er ontstaat tegenwoordig zelden nog een persoonlijke band tussen koper en verkoper, laat staan tussen koper en bedrijf. Eén van de redenen daarvoor is dat klanten beter zijn geïnformeerd dan ooit. Ze doen eerst uitvoerig onderzoek op hun smartphone.
Maar diezelfde smartphone heeft ook voordelen: het levert informatie op. Online winkels kunnen met zeer grote nauwkeurigheid voorspellen wat consumenten gaan doen. Welke producten worden een hit? Hier passen ze hun inkoop op aan en daardoor blijven ze nauwelijks met restanten zitten," aldus Stelz.

Klantbeeld
"Consumenten kunnen met één muisklik zien waar een product het goedkoopst is", vervolgt hij. "Dus ontstaat er een prijzenoorlog. De enige manier om uzelf te onderscheiden en klanten te behouden is het verhogen van het serviceniveau. We moeten terug naar de tijd van tante Emma. Klantloyaliteit is niet iets uit het grijze verleden. Een bedrijf kan vandaag de dag niet meer om een 360 graden klantbeeld heen."

Verspreide informatie
Toch is de werkelijkheid volgens Stelz vaak anders. "Tante Emma kon de wensen van haar klanten makkelijk onthouden. Moderne bedrijven hebben nu te maken met veel meer klanten, CRM- en ERP-systemen, call centers, servicebalies, klachtenmanagement, support portals en webshops. Het probleem is dat de kennis van de klant over verschillende afdelingen verspreid ligt. Medewerkers moeten zich door allerlei systemen worstellen voordat ze de juiste informatie boven water hebben. Het ontbreken van een goed platform voor ‘customer master data’ is een probleem dat vaak voorkomt en dat serieuze gevolgen heeft. Als dezelfde klant bijvoorbeeld met verschillende adressen in verschillende systemen staat, worden de kosten van een marketingcampagne onnodig hoog. Om maar te zwijgen over het segmenteren van klanten om doelgroepgerichte marketingacties uit te kunnen voeren."

Irritatie
Stelz : "Het grote gevaar van slechte data is irritatie. Stelt u zich voor dat u als klant én als prospect in dezelfde database staat. De kans is aanwezig dat u een speciale aanbieding krijgt van een product dat u zojuist gekocht heeft. Daar wordt iedereen chagrijnig van. Als doelgroepgerichte marketing slecht wordt uitgevoerd werkt het averechts en lopen bedrijven geld mis, in plaats van dat ze ermee verdienen. De grens tussen verleiding en irritatie is heel dun. Tante Emma wekte geen irritatie op, omdat ze haar klanten écht kende. Dat niveau moeten bedrijven nastreven."

Veranderen
Maar hoe verandert u als bedrijf naar de nieuwe versie van tante Emma? Stelz: "Belangrijk is het volgende: gooi niet alles op de kop en verander geleidelijk. Afdeling na afdeling. Kies voor een goede Master-Data-Management-oplossing (MDM) die de verschillende knooppunten kan verbinden. Elk bedrijf maar ook elke afdeling heeft eerst een strategie nodig voor het gebruik van data. Stel daarbij onder andere de volgende vragen: Wat wil ik met data bereiken, op welke termijn wil ik dat en wat heb ik daarvoor nodig? Kijk naar de data waarover u al beschikt en bedenk hoe u data geordend wilt hebben."

Raamwerk
Vervolgens moet u gaan nadenken over ‘data governance’. "Er moet een raamwerk komen. Verschillende taken, rollen en rechten moeten worden bepaald. Wie is de data-eigenaar en wie is de data-steward? Wie zijn de belangrijkste stakeholders? Hoe lopen de rapportagelijnen?
De operationele verantwoordelijk voor data governance ligt vaak bij speciale vakafdelingen. Als zo’n centrale afdeling niet bestaat legt dat meesstal veel druk op een totale organisatie. Vooral als het om klantdata gaat."

Golden record
"Een MDM-oplossing moet klantdata van meerdere bronnen samenbrengen en ervoor zorgen dat er een uniform, compleet en actueel bestand ontstaat. Dat moet in real-time gebeuren," concludeert Stelz. "Het uiteindelijke doel is een ‘Golden record’, de moeder van alle databestanden. Voor elke klant moet er één juist bestand bestaan: niet alleen aan het eind van de rit, maar ook in alle bronsystemen. Dit bestand kan vervolgens verrijkt worden met allerlei relevantie informatie. Een goede MDM-oplossing verdient zichzelf meestal in drie tot zes maanden terug. Wanneer u het thema customer data management strategisch aanpakt staat er niets in de weg om een moderne versie van tante Emma, eigenaresse van de kruidenier op de hoek, te worden."

 
 Doorsturen   Reageer  

 

Laatste nieuws

 Een op de vier bedrijven niet bezig met klimaat en duurzaamheid
 Gen-Z’ers en Millennials zouden van baan veranderen voor bedrijf dat beter aansluit bij waarden
 Duurzaamheidsmanagement steeds belangrijker voor moderne bedrijven
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Bedrijven missen kritische inzichten in verdere personalisering klantcontact
 Hero of Zero? Customer Engagement test helpt organisaties klantbeleving verbeteren
 Zes minimale klantverwachtingen voor nieuwe-generatie datamanagementoplossingen
  ‘Rules of Customer Engagement’
 
 
reacties
 
Er zijn nog geen reacties.

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast. Is het niet te lezen? Klik hier om de code te wijzigen.
Human Design op de werkvloer voor teameffectiviteit en bedrijfsgroei
reacties
Top tien arbeidsmarktontwikkelingen 2022 (1) 
‘Ben jij een workaholic?’ (1) 
Een op de vier bedrijven niet bezig met klimaat en duurzaamheid (3) 
Eén op zeven Nederlanders staat niet achter aanbod van hun organisatie  (1) 
Drie manieren om te reageren op onterechte kritiek (1) 
Een cyber-survivalgids voor managers: hoe ga je om met cyberaanvallen?  (1) 
Mind your data (1) 
top10