zoeken Nieuwsbrief
      RSS   
  
nieuws
 

Multidimensionale organisatie vervangt business unit

Teamplay wordt de standaard voor toekomstige managers

18 januari 2008 - De komende jaren zullen een drastische wijziging te zien geven in de organisatie en aansturing van (grote) ondernemingen. Het business unit model, dat sinds de jaren tachtig zeer populair was, kan een aantal nieuwe uitdagingen niet aan.

Grilliger markten en consumentengedrag enerzijds en de eis vanuit de kapitaalsmarkt voor veel meer synergie binnen een onderneming anderzijds dwingen tot een nieuw organisatiemodel: de multidimensionale organisatie. In Nederland werkt al een aantal ondernemingen met dit model, o.a. Albert Heijn Company, ASML, ABN AMRO en IBM Nederland. 

Gezamenlijke verantwoordelijkheid

De multidimensionale organisatie wordt ingericht en bestuurd over meerdere dimensies, zoals product, marktsegment, account of regio. Omzet en winst worden simultaan over elk van deze dimensies gerapporteerd binnen de gebruikelijke frequentie van de interne management control-rapportages. De voor de diverse dimensies verantwoordelijke managers worden gemeenschappelijk verantwoordelijk gehouden voor de resultaten van de totale onderneming en worden hierop individueel en gezamenlijk aangesproken en beoordeeld.
Deze gezamenlijke verantwoordelijkheid betekent een breuk met het managementdenken van de afgelopen decennia waarin een grote plaats was ingeruimd voor het ondernemerschap en de autonomie van business unit managers. Teamplay wordt de standaard voor de manager van de toekomst. 

Aanpassingsvermogen

Hoewel de overgang naar een multidimensionale organisatie een fundamentele verandering is ten opzichte van de unit organisatie en nieuwe vaardigheden van (top)management vraagt, is Strikwerda niet pessimistisch over het aanpassingsvermogen van ondernemingen. De nieuwe (internet)generatie managers is opgegroeid met het gedrag dat nu van hen wordt gevraagd. En voor de top vormen de agressieve aandeelhouders die om maximaal rendement vragen, een extra reden om het idee van de multidimensionale organisatie te omarmen.

 
 Doorsturen   Reageer  Nieuwsbrief   
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Zeven organisatiekenmerken voor succesvolle leiderschapsontwikkeling
 Organisatievernieuwing loont
 Kleiner managementteam leidt tot betere samenwerking
 
reacties
 
Er zijn nog geen reacties.

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast.
advertorial
Spreken als Pieter Frijters?
Leer ontspannen presenteren met flair. Bent u gewend te presenteren en te speechen, maar wilt u een ware topspreker worden, die iedereen zich herinnert? Of bent u juist een beginneling, die spreekangst en gierende zenuwen wil omzetten naar een ontspannende en overtuigende presentatie? Pieter Frijters coacht en traint CEO's en topmanagers maar ook beginnende leidinggevenden en professionals. Bel 0182 612 345 om uw plek te reserveren of kijk op www.spreek.nl.
Lees verder
reacties
IT-managers moet minder sturen op proces en meer op uitkomst (1) 
Heb je tips voor mij als beginnend manager? (1) 
Zo gaat u om met de geruchtenstroom (3) 
Rijksoverheid evalueert subsidies niet goed (1) 
Marketeer heeft duurzaam ondernemen hoog in het vaandel (1) 
Zes tips om leiding te geven aan slimmeriken (2) 
Email via cloud computing vereist aandacht voor privacy (1) 
beurs
AEX index: 326.57 0.32 %
Stijgers Dalers
Ordina 2.61  4.4 %
Innoconcepts 0.2  5.3 %
Wessanen kon 2.75  3.8 %
Advanced met 6.38  -8.1 %
Antonov 0.17  -5.6 %
Gamma holdin 21.23  -3.5 %
Aanstaande huizenverkopen in Amerika flink gestegen
Spanje plaatst met succes nieuwe lening
Duitse autoverkopen onder druk in augustus
meer beurs
vaknieuws
Outsourcen van ICT is onvermijdelijk in westerse wereld
Commissarissen pakken bestuurders niet hard genoeg aan
Curator TEG: bedrijf ging ten onder aan slecht bestuur
Rijksoverheid evalueert subsidies niet goed
Ziekenhuizen worden gedwongen tot financiële focus op korte termijn
meer beurs
top10
Zo gaat u om met de geruchtenstroom
Zes valkuilen bij het voeren van een selectiegesprek
Twintig dingen die succesvolle werkzoekenden doen
Subtiele vleierij brengt u heel ver
Nederlander is moe
Arbeidsbemiddelingbranche vraagt om nieuwe technologieën
Zes tips om uit te blinken waarin u maar wilt
Heb je tips voor mij als beginnend manager?
Zes tips om leiding te geven aan slimmeriken
Nederlanders onderschatten impact preventie
meer top 10
boekennieuws
Handboek Online Marketing
Het Handboek Online Marketing (HOM) is een praktisch management- en studieboek dat bol staat van de cijfers, feiten, do's en dont's, praktijkvoorbeelden, interviews, modellen en cases. Het handboek maakt een einde aan het blindelings inzetten van 'zomaar wat online instrumenten'.
Lees verder
meer boeken
vacatures
meer vacatures