10 juni 2011 - Dienend leiderschap is in opkomst en is inmiddels doorgedrongen in de directiekamers van onder meer het VU Medisch Centrum, de Voerman Groep, de verfdivisie van Akzo Nobel en Starbucks. De Nederlandse Marechaussee stuurt leidinggevenden naar de Academy for Servant Leadership.
Ik ben het daar helemaal mee eens. Ik denk dat dienend leiderschap een van de beste vormen voor de toekomst is. Je bent als leider in dienst van de groep, de organisatie. Om te zorgen dat je de mensen optimaal kan laten presteren zul je faciliterend dienen te zijn als het gaat over functioneren, autoriseren, delegeren, opleiden en coachen.
Kijkend naar de ontwikkelingen op het gebied van het nieuwe werken waarin we steeds meer zelfredzaamheid, assertiviteit, initiatief en zelfstandigheid verwachten van de medewerkers, past dienend leiderschap beter. Facilitering is daarin een belangrijk onderwerp om als leidinggevende nog steeds goed leiding te kunnen geven aan alle medewerkers binnen en buiten het gebouw.
Leidinggeven is niet alleen maar de baas zijn en beslissingen nemen maar vooral ook de mensen dienen door hen te ondersteunen en te begeleiden om zo optimaal en zelfstandig mogelijk te kunnen functioneren.
Om de woorden van Tom Peters nog maar eens aan te halen: Leaders don't create followers, they create more leaders.