23 november 2011 - Brussel wil meer macht bij de totstandkoming van begrotingen van eurozone lidstaten, zo bericht Financial Times. Volgens de krant worden er vandaag onder meer voorstellen bekend gemaakt waardoor de Europese Commissie eerder inzage krijgt in nationale belasting- en begrotingsplannen dan nationale parlementen. Ook kan de Europese Commissie eenzijdig besluiten om bij problemen begrotingsinspecteurs naar eurozone hoofdsteden te sturen.
Voorzitter van de Europese Commissie José Manuel Barroso beklemtoonde dinsdag dat alleen nationale parlementen begrotingsbesluiten kunnen nemen. Wel gaf hij aan dat de Europese Commissie moet handelen wanneer lidstaten niet aan hun verplichtingen voldoen. Volgens Barroso moeten nationale parlementen beseffen dat hun beslissingen ook andere lidstaten raken. “In de monetaire unie moeten wij ons bewust zijn van een hoge mate van afhankelijkheid,” zei Barroso.
De plannen van Barroso omvatten ook de mogelijkheid voor de Europese Unie om een tegenbegroting voor te stellen indien een lidstaat EU begrotingsregels overtreedt. Een tegenbegroting is niet bindend, maar door publicatie zal de politieke druk op een land toenemen om zich te conformeren aan de voorstellen van de Europese Commissie.