12 februari 2015 - De Amsterdamse beurs is donderdag op het hoogste punt in jaren gesloten, na een akkoord over een vredesplan voor Oost-Oekraïne.
De AEX sloot 0,5 procent in het groen op 460,43 punten, de hoogste slotstand sinds mei 2008. De AMX schreef 1,2 procent bij. Ook omringende Europese beurzen presteerden sterk, met een winst van 1,4 procent in Frankfurt en 0,9 procent in Parijs.
Volgens handelaar Frank Bonsee van ABN AMRO lag de markt "er goed bij", maar een heel spectaculaire dag was het ook weer niet. Een akkoord over een vredesplan voor Oost-Oekraïne werd door de markt volgens de handelaar "lichtelijk positief opgepakt", terwijl uit de Verenigde Staten enigszins teleurstellende macro-economische cijfers naar buiten kwamen.
De Russische president Vladimir Poetin zei vanochtend tijdens een persconferentie in Minsk, na een langdurige vergadersessie die woensdag aanving, dat er overeenstemming was bereikt over een vredesplan voor Oost-Oekraïne. Vanaf zondag 15 februari zal er een wapenstilstand ingaan.
In Amerika daalden de detailhandelsverkopen in januari. De verkopen namen afgelopen maand met 0,8 procent af op maandbasis, na een ongewijzigde krimp van 0,9 procent in december. De bedrijfsvoorraden stegen in december daarentegen met 0,1 procent op maandbasis, na een toename van 0,2 procent in de voorgaande maand.
De markt trok zich daarnaast op aan overwegend positieve bedrijfscijfers uit Europa, aldus handelaar Bonsee, met onder meer forse koerswinsten voor grootbank Credit Suisse, autobouwer Renault en de Finse roestvast staalproducent Outokumpu.
Bij de opening van de beurs werd het sentiment nog gedrukt nadat een lange vergadering van de Eurogroep niet resulteerde in een oplossing van de Griekse schuldenproblematiek of zelfs ook maar een gemeenschappelijke verklaring. Pas toen de meeste ministers 's nachts al waren vertrokken, bleek volgens marktanalisten van Rabobank dat de Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis geen toestemming kreeg uit Athene om met de conceptovereenkomst akkoord te gaan.
"Mogelijk is dit onderdeel van zijn [Varoufakis] Game of Chicken strategie om zoveel mogelijk van Europa gedaan te krijgen", aldus Rabobank, die daarnaast benadrukte dat het "naar de Griekse bevolking op zijn minst moet lijken alsof de Griekse delegatie de uitkomst en het tempo bepaalt".
De euro/dollar noteerde bij het sluiten van de Europese markten 0,7 procent hoger op 1,1413.
Voor vrijdag krijgen beleggers inzicht in de nieuwste groeiramingen van verschillende landen in Europa en de eurozone als geheel. Ook komt vanuit de Verenigde Staten de eerste prognose van het consumentenvertrouwen over februari gemeten door de Universiteit van Michigan naar buiten.