1 oktober 2014 - De Amsterdamse beurs is woensdag flink in het rood gesloten na een rits aan tegenvallende inkoopmanagersindexen. De AEX leverde 1,0 procent in op 416,80 punten. Ook de omringende beurzen leden verliezen van circa een procent.
De beurzen koersten lager op "teleurstellende PMI cijfers", aldus fondsmanager Corné van Zeijl van Actiam.
De Duitse industrie stagneerde na veertien maanden van groei. De Franse industrie krabbelde iets op, maar kromp in september nog altijd. De inkoopmanagersindex voor de bedrijvigheid in eurozone daalde afgelopen maand van 50,7 naar 50,3. De Nederlandse industrie was een uitzondering en liet juist een versnelling van de groei zien.
In Amerika bleef de industrie de afgelopen maand goed groeien, maar wel in een beduidend lager tempo dan in augustus.
In combinatie met het grote aantal beursgangen die momenteel plaatsvinden, zorgden de inkoopmanangersindexen volgens Van Zeijl voor een "onbestendig gevoel" onder beleggers.
De fondsmanager wees expliciet op de "mislukte" beursgang vandaag van het Duitse Zalando. De enige reden dat het fonds op de introductiekoers van 21,50 euro sloot, was volgens Van Zeijl dat de banken de koers met moeite wisten te stutten.
De enorme toestroom van nieuwe bedrijven naar de beurs geven volgens Van Zeijl te denken over de waarderingen op de aandelenmarkten. "Het [de beursgangen] moet nu gebeuren, nu het sentiment nog goed is", aldus de fondsmanager.
Technisch is er ook reden voor zorgen, aldus André Brouwers van Het Beleggingsinstituut. Rond de 416 punten ligt voor de AEX een belangrijke steun. "Er is sprake van topvorming" aldus Brouwers, die bij een doorbraak van de 416 punten een versnelde beweging naar beneden voorziet.