Beursupdate: Damrak kruipt naar nieuw jaarrecord, TomTom en Vivenda fors hoger
12 december 2012 - Het Damrak kruipt vandaag in impulsloze handel naar een nieuw jaarrecord voorafgaand aan het rentebesluit van de Fed, dat waarschijnlijk wederom monetaire verruiming zal opleveren.
De AEX stijgt in vlakke handel 0,1 procent naar 344,43 punten. De index beweegt vandaag tussen een intraday low op 343,17 en 344,73 punten.
Cees Smit van Today's Brokers spreekt van “hoop en morfine” wat de beurs hoger houdt.
“Ik ben er verbaasd over dat het zo positief blijft. Maar het is QE [kwantitatieve versoepeling door de Fed] natuurlijk,” aldus Smit.
De Fed zal vanavond bij het rentebesluit waarschijnlijk het bijzonder ruime monetaire beleid handhaven omdat het economisch herstel nog steeds niet sterk genoeg is om de Amerikaanse arbeidsmarkt uit het slop te trekken. De centrale bank zal daarom waarschijnlijk de maandelijkse aankopen van 85 miljard dollar aan obligaties besluiten voor te zetten. De wijziging die daarbij naar verwachting zal plaatsvinden, is dat de Fed de gelijktijdige verkoop van 45 miljard dollar aan kortlopende staatsleningen zal stopzetten. Daardoor zal de balans van de Fed meer aanzwellen.
Met de stimulering lijkt de Fed ook de economie te willen beschermen tegen de fiscal cliff, de 600 miljard dollar aan bezuinigingen die volgend jaar zullen plaatsvinden als het Congres en het Witte Huis niet tot een akkoord komen om het begrotingstekort op de langere termijn aan te pakken.
“De markt denkt, die Amerikanen gaan er echt wel uitkomen. Maar het wordt nu wel heel erg kort dag om de plannen er [het Congres] doorheen te krijgen,” Smit.
Andere Europese beurzen als Parijs (+0,1%), Frankfurt (+0,4%) en Milaan (+1,1%)laten zich ook weinig gelegen liggen aan de naderende fiscall cliff.
Daarnaast daalt evenals gisteren zowel de Spaanse als Italiaanse rente na de schrikreactie van maandag, toen beleggers reageerden op het aangekondigde vertrek van de Italiaanse premier Mario Monti en de terugkeer van oud-premier Silvio Berlusconi.
Vandaag melden Italiaanse media dat een oud-partner van Berlusconi's PdL-partij, Lega Nord, niet wil samenwerken met de PdL-partij van Berlusconi als de 76 jaar oude miljardair zich verkiesbaar stelt. Italië zag vanochtend bij de veiling van kortlopende schulden de leenkosten dalen na dat nieuws.