Dikke winsten op Damrak voorafgaand aan Griekse verkiezingen
15 juni 2012 - Het Damrak is vanmiddag hoger gesloten in aanloop naar de Griekse verkiezingen, waarbij beleggers gokten op een voor de eurozone gunstige uitslag en daarnaast steun vonden in mogelijk ingrijpen door centrale banken na het weekend. Eerder deze week afgestrafte aandelen pakten daarbij forse winsten dankzij shortdekkers en koopjesjagers.
De AEX steeg 1,9 procent naar 297,58 punten waarbij slechts 2 van de 25 hoofdfondsen hoger sloten. Op weekbasis pakte de AEX een winst van 2,0 procent. Vandaag was het optie-expiratie en volumes waren bovengemiddeld.
De winsten komen ondanks teleurstelling deze week over de 100 miljard euro grote bailout van Spanje. Die teleurstelling zorgde er voor dat de Spaanse 10-jaars rente bijna het psychologische niveau van 7,00 procent heeft doorbroken.
Beleggers putten vooral hoop uit berichtgeving van Reuters van gisteravond dat centrale bank wereldwijd zullen ingrijpen als de Griekse verkiezingen tot wanorde in de markt leiden.
“De methadonbus komt er aan. De angst voor een Grieks debacle wordt geneutraliseerd door uitspraken van centrale banken,” zegt Koen Bender van Mercurius Vermogensbeheer.
Uit de verkiezingen van zondag 17 juni kan het zeer linkse Syriza als grootste partij naar voren komen. Syriza is faliekant tegen de afspraken die Griekenland heeft gemaakt in ruil voor noodleningen, geld dat Athene nodig heeft om in de euro te blijven. Peilingen in de afgelopen weken wezen op een nek-aan-nekrace tussen pro-bailout partij Nea Dimokratia en Syriza.
Beleggers hopen juist dat Nea Dimokratia en PASOK, de andere pro-bailout partij, weer een coalitie kunnen vormen, waardoor de Europese kredietkraan naar Athene open kan blijven.
EU-bronnen zeiden tegenover de Financial Times dat Europa bereid is de eisen voor de bailouts wat te versoepelen, zelfs als Syriza van Alexis Tsipras wint. Tegenstrijdige geluiden kwamen uit Duitsland – Europa's penningmeester, dat juist volgens berichtgeving geen millimeter prijs wil geven en de eisen handhaaft.
Bender zegt echter dit weekend geen ontknoping van de Griekse crisis te verwachten.
Bovendien, “als er brand komt in Athene, komt er een spuit op de financiële markten waar alleen maar geld uit komt,” aldus Bender, die toevoegt dat de markten zich zullen gaan richten op het rentebesluit van de Fed op woensdag.
Andere Europese beurzen deden vandaag ook goede zaken, Milaan (+2,1%) aan kop ging. Frankfurt won 1,5 procent, terwijl Madrid achterop raakte met een winst van 0,3 procent. De euro/dollar herstelde van 1,259 naar 1,265.