AEX op hoogste stand sinds juli 2011 door optimisme economie VS
14 maart 2012 - Het Damrak is vanmiddag hoger gesloten waarbij de AEX de hoogste stand sinds eind juli 2011 bereikte. Aandelen profiteerden van optimisme over de verbeterde vooruitzichten van de Amerikaanse economie, terwijl veilige staatsobligaties daardoor juist in een verkoopgolf verzeild raakten.
De Fed bevestigde dinsdagavond bij het rentebesluit de betere Amerikaanse macrocijfers van de afgelopen maanden, waarbij de centrale bank met name minder somber was over de arbeidsmarkt. De Fed maakte dan ook bij het rentebesluit conform de verwachting een pas op de plaats met een ongewijzigde rente en geen aankondiging van nieuwe stimuleringsmaatregelen, zoals een derde ronde van obligatieaankopen.
In ander macronieuws zeiden economische bureaus IWH en Kiel Economics dat de Duitse economie dit jaar met 1,3 procent kan groeien, meer dan het dubbele van de raming van Europese Commissie. Volgens IWH en Kiel zullen bedrijfsinvesteringen de motor van de groei van de Duitse economie zijn.
Door wat koersdruk kort voor sluit sloot de AEX 0,5 procent hoger op 333,20 punten, net boven het vorige jaarrecord van 332,58 punten van 20 februari.
Op de obligatiemarkt moesten in navolging van Amerikaanse staatsleningen ook de schulden van AAA-landen zoals Nederland en Duitsland er aan geloven.
“Het moest een keer verkocht worden. Het rendement dat je maakt is nul en het koersrisico is er. Er is te veel betaald voor klasse papier,” zegt Han Vermeulen van Aberfeld Vermogensbeheer.
Het rendement op benchmark 10-jaars Duitse staatsobligaties steeg van 1,76 naar 1,96 procent. Beleggers dumpten echter vooral de kortere looptijden.
Uitzondering op de sell-off in obligaties waren Italiaanse staatsleningen. Daarbij daalde het rendement op benchmark 10-jaars obligaties van 4,90 naar procent 4,84 procent nadat Goldman Sachs adviseerde schulden van het land te verkiezen boven die van Spanje. Ook profiteerden Italiaans obligaties van een goed ontvangen veiling van schulden van het land waarbij de kosten om te lenen daalden.
Op de Europese aandelenbeurzen waren met name verzekeraars en automobiel aandelen in trek. Bij de nationale indices liepen de winsten uiteen van 0,2 procent voor Madrid tot 1,2 procent voor Frankfurt. Voor het jaar staat de DAX nu rond de 20 procent hoger, terwijl de AEX slechts zo’n 7 procent in de plus staat.