Beursupdate: AEX nadert 330 punten na Duitse cijfers
13 maart 2012 - Het Damrak heeft in de loop van de ochtend de winsten verder uitgebouwd nadat de Duitse ZEW index voor het vertrouwen in de Duitse economie in het komend half jaar naar het hoogste niveau sinds juni 2010 steeg. Amsterdam was al hoger geopend nadat Europese ministers van Financiën het groene licht gaven voor nieuwe noodkredieten voor Athene.
De ZEW index nam in maart toe tot 22,3 van 5,4. Dat was veel hoger dan de stand van 10 die economen gepolst door Bloomberg hadden voorspeld.
Volgens Wolfgang Franz, topman van het ZEW-instituut, waren goede cijfers voor de industriële productie de aanleiding voor de sterke stijging van de index. Ook wees Franz op luwte in de eurozone crisis.
“Momenteel lijk het er op alsof de crisis in de eurozone een adempauze heeft genomen. In Duitsland zal, vanwege de goede werkgelegenheidssituatie, de binnenlandse vraag de groei stimuleren,” zei Franz.
De AEX stijgt 1,2 procent naar 329,88 punten nadat de index op de headlines voor de ZEW index een itnraday high op 330,11 punten aantikte.
Volgens Han Vermeulen van Aberfeld Vermogensbeheer ligt voor de AEX de weg vrij naar 338-340 punten.
“Op goed economisch nieuws heb je alle kans dat het verder gaat,” zegt Vermeulen. De AEX bodemde in december uit op 300 punten. Vorige maand bereikte de AEX een jaarrecord op slotbasis op 332,58 punten.
Amerikaanse macrocijfers geven naar verwachting ook deze week weer bevestiging van het beeld van het aantrekken van ’s werelds grootste economie. Economen gepolst door Bloomberg verwachten dat vanmiddag uit een overheidsrapport blijkt dat de detailhandelsverkopen vorige maand aantrokken van 0,4 naar 1,1 procent groei.
Daarnaast maakte de Fed vanavond waarschijnlijk bij het rentebesluit een pas op de plaats. Met de sterkere economie is er voor de Fed daarnaast minder aanleiding om nieuwe stimuleringsmaatregelen te nemen. De verwachting is dan ook dat de centrale bank het kruit droog houdt nadat vrijdag bleek dat de werkgelegenheid in de VS voor de derde maand op rij met meer dan 200.000 banen toenam.
In de rest van Europa gaat Milaan aan kop met een winst van 1,3 procent. Op de Stoxx Europe 600 staan alle sectoren in het groen.
Gisteravond gingen Europese ministers van Financiën tijdens overleg van de Eurogroup akkoord met 130 miljard euro aan nieuwe noodkredieten voor Griekenland, waardoor Athene een wanorderlijk default later deze maand kan vermijden. Dat akkoord kwam nadat Griekenland vorige week de obligatieruil met private schuldeisers succesvol afrondde, wat een schuldenverlichting van 100 miljard euro moet opleveren.