De AEX-index gaat maandag naar verwachting lager openen nadat Standard & Poor's (S&P) vrijdag de rating van 9 Europese landen verlaagde, waaronder Frankrijk en Italië. De beurs in Tokio sloot vanochtend al lager na de downgrade door S&P. De Amerikaanse beurzen zijn vandaag gesloten vanwege Martin Luther King Day.
Standard & Poor's verlaagde de rating van Frankrijk, Italië en 7 andere Europese landen. Nederland en Duitsland behielden hun AAA-rating. De kredietwaardigheid voor Italië, Spanje, Portugal en Cyprus werd met 2 treden neerwaarts bijgesteld. Voor Portugal resulteert dit in een BBB-rating ofwel junkstatus. De rating voor Frankrijk, Oostenrijk, Malta, Slowakije en Slovenië werd met één trede verlaagd. Naast Nederland en Duitsland, zijn Finland en Luxemburg de enige Europese landen met een AAA-status.
De Amerikaanse kredietbeoordelaar gaf als verklaring voor de downgrade dat de recent genomen maatregelen van politici hoogstwaarschijnlijk onvoldoende zijn om de schuldencrisis op te kunnen lossen. Als gevolg van de afwaarderingen komt ook de kredietwaardigheid van het Europese noodfonds EFSF in het geding.
Vrijdag maakte LCH Clearnet, Europa's grootste Clearing House, bekend de marge eisen voor een aantal Italiaanse obligaties te hebben verhoogd. Hierdoor stegen de initiële marges voor alle leningen met een looptijd van meer dan 3,25 jaar. Ook de marges van alle inflatie gerelateerde BTPi obligaties lieten een toename zien.