Aandelenbeurzen wereldwijd noteren lager. Werd het sentiment vrijdag al bepaald door een tegenvallend banenrapport, maandag was het de Europese schuldenkwestie die op de voorgrond trad. Naast de zorgen om Griekenland was het vooral Italië die de ogen op zich gericht wist. Het rendement op Italiaanse staatsobligaties liep flink op, met ruim 40 basispunten tot 5,68 procent, een negatief record voor het Zuid-Europese land. Koen Bender van Mercurius Vermogensbeheer wijst echter ook op de andere Zuid-Europese landen. De rendementen op staatspapier in Spanje noteren volgens de vermogensbeheerder inmiddels ook op recordhoogte met een rendement van meer dan 6 procent.
De AEX leverder maandag 1,9 procent in op 336,16 punten. De AMX daalde zelfs met 2,7 procent tot 583,58 punten. Het technische plaatje ziet er volgens Michael Jabroer niet best uit. Als deze gelijk krijgt dan voorziet de handelaar van Mijn-Effecten een daling richting de 325 punten "waarna we weer terug bij af zijn".
Door de schuldenkwestie waren het vooral de financials die het zwaar te verduren hadden op de internationale beursvloeren. "Iedereen heeft belangen in iedereen", aldus Bender. Een domino-effect is daardoor volgens de vermogensbeheerder niet te voorkomen. Op het Damrak was ING met ruim 7 procent de sterkste daler. Ook het Duitse Commerzbank moest een flinke veer laten en noteerde bijna 9 procent lager. In Frankrijk was het beeld al niet anders. De volumes waren maandag hoog. "Algeheel een typische risk-off vandaag", zo besluit de vermogensbeheerder van Mercurius Vermogensbeheer.