Obligaties van zwakke eurolanden staan vanochtend wederom onder druk. Daarbij stijgt het rendement op 10-jaars Portugees papier na een nieuw record, terwijl 10-jaars Ierse staatsleningen dicht tegen het record aan zitten. Vanochtend schreef Reuters in een analyse dat de eurozone neigt naar een permanente crisis. Noodlening wordt op noodlening gestapeld en steeds hardere bezuinigingseisen worden gesteld zonder dat er een einde in zicht is, aldus de analyse.
Volgende week maandag 20 juni zal naar verwachting tijdens een eurozone top een tweede noodpakket voor Griekenland worden goedgekeurd, een “bailout van de bailout.” Vorig jaar mei kreeg Griekenland 110 miljard euro aan noodleningen. Volgens berichtgeving kan het tweede pakket ook een omvang hebben van meer dan 100 miljard euro.
Dit jaar kreeg Portugal 78 miljard euro aan noodleningen en eind 2010 stelden het IMF en de EU 67,5 miljard euro beschikbaar voor Ierland.
Griekenland, Portugal en Ierland zijn afhankelijk geworden van de kredietlijn uit Brussel en van het IMF nadat de private kapitaalstroom opdroogde in 2010. Sinds de introductie van de euro op 1 januari 1999 kwam een enorme kapitaalstroom op gang naar de drie landen doordat het valuta-risico weg viel. Tijdens het hoogtepunt van de wereldwijde boom van afgelopen decennium bedroeg het tekort op de lopende rekening van de drie landen meer dan 10 procent van het BBP. Dat betekende dat de landen voor miljarden euro’s in het buitenland leenden bij kredietgevers die op zoek waren naar een hoger rendement. Veel van dat geld is geconsumeerd of in vastgoed gestopt.