De Amsterdamse beurs is donderdag flink in het groen gesloten. De AEX won 1,1 procent op 488,96 punten en ook de omringende beurzen noteerden rond een procent hoger.
De aandelenmarkten profiteerden volgens analisten van KBC van een zwakkere euro en het vooruitzicht dat de Europese Centrale Bank volgende week begint met het opkopen van staatsobligaties.
Daarbij zei voorzitter Mario Draghi van de ECB de intentie te hebben om in een maandelijks tempo van 60 miljard euro te blijven opkopen tot eind september 2016.
Belangrijk was daarbij volgens marktanalist Emile Cardon dat Draghi aangaf ook te zullen blijven opkopen met negatieve rentes.
Volgens Cardon was de ECB betrekkelijk optimistisch gestemd over de economische groei en de inflatie. In 2017 groeit de eurozone volgens de ECB met 2,1 procent en is de inflatie 1,8 procent. Daarmee is de centrale voor wat betreft de inflatie "redelijk op target", aldus Cardon.
De euro leverde donderdag flink in. Het muntpaar euro/dollar verloor 1,5 procent op 1,1010, een niveau dat sinds 2003 niet meer werd gezien.
"Hoe harder de dollar oploopt, hoe hoger de Europese beurzen gaan", aldus vermogensbeheerder Stan Westerterp van JNVB.
Westerterp verwacht dat deze trend ook de komende maanden doorzet, doordat Amerikanen de weg naar de Europese beurzen onverminderd weten te vinden. En met de sterke dollar volgen er volgens de vermogensbeheerder ook de nodige overname van Europese bedrijven, gefinancierd met de dure dollar.