Damrak derde dag op rij hoger op zalvende woorden Fed
Het Damrak is donderdag voor de derde dag op rij hoger gesloten na opbeurende woorden van een aantal Fed topmannen, waaruit bleek dat beleggers te zwaar getild hebben aan uitspraken over de afbouw van de monetaire stimulering.
De AEX sloot 1,2 procent in het groen op 344,75 punten. De borden op anderen Europese beurzen gaven eveneens winst aan. De Duitse beurs sloot met een winst van 2,4 procent en boekte daarmee de grootste koerswinst vandaag.
“Beleggers hebben overdreven gereageerd op de mogelijke renteverhoging door de Fed en dat beseffen ze nu”, aldus vermogensbeheerder Han Vermeulen van Aberfeld Assent Management.
Jerome Powell, lid van de board of governors van de Federal Reserve in Washington, zei vandaag in een toespraak dat markten een renteverhoging te vroeg hebben ingespijsd. “Voor zover de markt een verhoging van de rente in 2014 aan het inprijzen is, impliceert dit een sterkere economische prestatie dan wordt verwacht door de meest leden van de FOMC of door private sector voorspellers”, zei Powell.
Powells collega Bill Dudley, topman bij de New York Fed, liet zich vanmiddag in soortgelijke bewoordingen uit. Dudley zei dat verwachting van marktparticipanten dat de korte rente eerder omhoog zal gaan “niet in overeenstemming is” met de verwachtingen en uitspraken van de Fed, die de eerste verhoging pas in 2015 verwacht, het jaar dat de werkloosheid aan de doelstelling van 6,5 procent moet voldoen. Dudley deed er nog een schepje bovenop en zei dat na het bereiken van de 6,5 procent de Fed “ook ruimschoots meer de tijd” kan nemen alvorens de rente te verhogen.
Wereldwijd is de rente opgelopen en zijn beurzen onder druk komen te staan nadat Fed voorzitter Ben Bernanke zei dat kwantitatieve versoepeling kan worden verminderd als de economie aan de verwachtingen van de centrale bank voldoet. Beleggers zijn hierdoor ook zorgen gaan maken dat de rente sneller kan worden verhoogd.