De economie van de eurozone zal pas in de tweede helft van 2013 beginnen te herstellen en daardoor voor het tweede jaar op rij krimp laten zien. Dat heeft ECB-president Mario Draghi vanmiddag gezegd tijdens de maandelijkse persconferentie in Frankfurt, waar conform de verwachting geen nieuwe maatregelen werden aangekondigd.
Draghi zei dat een “geleidelijk herstel” ergens “later” in de tweede helft van 2013 moet plaatsvinden, in lijn met uitlatingen van de ECB-president eind november.
De uitspraken van Draghi kwamen nadat ECB-economen vandaag hun groeiramen voor met name 2013 scherp verlaagden naar krimp van 0,9 procent tot groei van 0,3 procent. In september werd nog gerekend op krimp van 0,4 procent tot groei van 1,4 procent.
Draghi heeft vanwege het aanhouden van de crisis in de regio steeds zijn groeiverwachtingen moeten verlagen. Een jaar geleden zei de ECB-president nog dat de economie in de tweede helft van 2012 moest herstellen.
Vanochtend bevestigde Eurostat juist de nieuwe recessie in de eurozone, de krimp van het bruto binnenlands product van 0,2 procent in het tweede kwartaal en 0,1 procent in het derde kwartaal. In het vierde kwartaal kan de economie met circa een half procent krimpen, bleek uit de inkoopmanagersindexen van onderzoeksbureau Markit.
Daarentegen lijkt de inflatie volgend jaar wel aan de doelstelling voldoen en zal de inflatie waarschijnlijk 1,1 tot 2,2 procent bedragen.
In november zwakte de inflatie af tot 2,2 procent vanwege minder sterke stijgingen van de voedsel- en energieprijzen. In oktober bedroeg de inflatie 2,5 procent.
Eerder vandaag handhaafde de ECB conform de verwachting de rente op 0,75 procent. Volgens de ECB-president was er een “brede discussie” over het rentebesluit, maar werd uiteindelijk besloten niets te doen.
Conform verwachting zei Draghi dat de ECB banken onbeperkte liquiditeit zal blijven verstrekken.