Het Damrak opent vanochtend naar verwachting fors lager nadat in de aanhoudende eurozone crisis Moody's olie op het vuur gooide door Spaanse banken te downgraden. Voorbeurs leden Wall Street en Azië stevige verliezen vanwege de angst over Europa.
De AEX opent naar verwachting 1,1 procent in het rood nadat de index donderdag 1,6 procent lager sloot op 290,23 punten, de laagste stand sinds november en het vierde verlies op rij in door Griekenland gedomineerde sessies.
Moody's verlaagde de rating van 16 Spaanse banken, waaronder de reuzen BBV en Santander. De kredietbeoordelaar noemde in de downgrade de aanhoudende recessie, de consequenties van het uiteenspatten van de vastgoedzeepbel en de torenhoge werkloosheid van bijna 25 procent. Ook is de ruimte voor de Spaanse staat om het bankwezen te steunen beperkt vanwege de hoge rentestanden, benadrukte Moody's.
Gisteravond kelderde de S&P 500 1,5 procent naar 1.304,86 punten, de laagste stand sinds januari. Vanochtend daalde in Tokio de Nikkei niet minder dan 3,0 procent naar 8.611,31 punten.
Beleggers kijken vandaag uit naar de G8-top in Camp David, die in het teken zal staan van de crisis in Europa. Nabeurs komt Fugro nog met een trading update.