Managers van niet-beursgenoteerde ondernemingen bereiden zich slecht voor op een overname. Daardoor zijn hun verwachtingen te hoog en is het eindresultaat veelal teleurstellend. Slechts bij de helft van alle private bedrijfsovernames worden de vooraf gestelde doelstellingen volledig gerealiseerd.
Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Tilburg in samenwerking met Mazars Berenschot Corporate Finance. Zo'n vijfhonderd bedrijven werden door hen aangeschreven, ongeveer honderd reageerden. Daarvan geeft 30 procent aan via een vooropgestelde procedure op zoek te gaan naar een kandidaat.
Opportunisme Gebrek aan ervaring en misplaatste zelfoverschatting zijn de belangrijkste oorzaken van de matige voorbereiding, stelt Bart de Groot, directeur van Mazars Berenschot. 'We zien nogal veel ego-gerelateerde overnames.' Ze vinden plaats uit opportunisme of omwille van het overnemen zelf.' Voorbeelden van niet-genoteerde bedrijven die miskleunden kan hij vanwege zijn commerciël belang bij Mazars niet noemen.