zoeken Nieuwsbrief
      RSS    Twitter   
  
weblog
 

Frankenstein en andere monsters slaan dagelijks toe

Door: Aart Pijl MCM MA CMC ,   16-01-2008,   12:03 uur
 

In oude verhalen komen allerlei vreemde gedrochten en figuren voor. Je denkt dat ze verzonnen zijn, maar men geloofde echt in het bestaan van deze zogenaamde monsters. En ook nu lijken sommige van die verhaalfiguren nog echt voor te komen in onze organisaties. Als u er teveel van herkent, wordt het hoog tijd dat u er een exorcist bij haalt.

De monsters die ik hier beschrijf komen werkelijk in organisaties voor, want ze zijn gebaseerd op verhalen die managers mij zelf vertelden. Er zijn organisaties die echt gelegenheid bieden aan mensen om zich flink te ontwikkelen in hun monsterachtige rol, die vooral monsterachtig is vanwege het destructieve effect.
 
Frankenstein is een monster dat door mensenhanden is gemaakt. Dr. Frankenstein heeft een manier gevonden om dood materiaal levend te maken en uit losse onderdelen van overleden mensen probeert hij een vriend, een metgezel te creëren Dat is hem niet helemaal gelukt. Zijn creatie was een man met een beperkte intelligentie en enorm veel kracht. Vanaf het moment dat hij tot leven kwam heeft hij alleen maar problemen veroorzaakt. Hij was niet alleen onhandig maar ook echt gevaarlijk. Dat komt er blijkbaar van als je zaken geforceerd passend probeert te maken, die eigenlijk helemaal niet bij elkaar horen.
 
De weerwolf verandert plotseling van persoonlijkheid. Het ene moment zijn weerwolven lekker helder en fris, en werken ze lekker mee, terwijl ze het volgende moment destructief zijn en valse spelletjes spelen. Je ziet de omslag vaak niet aankomen. De weerwolf zelf weet heel goed wanneer het moment van de gedaantewisseling daar is, en die wordt bij moderne weerwolven niet ingeleid door de volle maan.
 
De vampier zuigt je leeg. Vampiers doen zich voor als je beste collega’s, maar vaak ongemerkt halen ze alle energie uit je en reken er maar niet op dat je er iets voor terugkrijgt.
 
Magere Hein maakt mensen en processen af, en er valt niet aan te ontkomen. Met zijn zeis maait hij links en rechts om zich heen en maait af wat voor zijn voeten komt. Als hij zijn oog op jou heeft laten vallen, dan zal je eraan geloven. Soms is het goed om afscheid te nemen van mensen of een einde te maken aan een bepaalde manier van werken, maar Magere Hein is er continue op uit om te vernietigen.
 
De klopgeest zwerft door de organisatie met verouderde kennis en vaardigheden. Klopgeesten kunnen niet bijdragen, en ze gaan uit zichzelf niet weg. Je hebt er dus niets aan, maar dat is niet alles. Het vervelende van klopgeesten is dat ze gefrusteerd en boos zijn. Het zijn echte saboteurs, die met veel lawaai ervoor zorgen dat initiatieven niet van de grond komen.
 
Sommige organisaties geven meer gelegenheid aan hun medewerkers om zich tot monster te ontwikkelen, maar sommige mensen hebben ook duidelijk meer ‘talent’ voor monster dan andere.
 
Lopen er Frankensteins of andere monsters rond in uw organisatie? Welk monster ben ik nog vergeten?

 
 Doorsturen    3 reacties    
   
 
 
 
Over de auteur:
Aart Pijl MCM MA CMC
Expert in organisatie verandering en leiderschapsontwikkeling. Ruim 25 jaar helpt hij leiders met het bouwen van organisaties die commitment van medewerkers en klanten verdienen. Aart is mede-oprichter van Change Company. Auteur van de succesvolle audio training voor teamontwikkeling 'Geen Flauwekul over Teams'.
 
reacties
 
boy  |   | 
17-01-2008
 | 
10:43 uur
Wát dácht u van de bedrijven zelf? Zij zijn maar ál te vaak zélf een monster en met monsters maak je monsters, steek die maar in je zak.
E Geenen  |   | 
18-01-2008
 | 
08:14 uur
De Alien verschuilt zich en slaat toe zonder dat je er erg in hebt. Hij dood je niet maar houdt jou in leven. Is zeer intelligent maar gebruikt zijn intelligentie op een egoistische voor jouw en je omgeving destructive manier. Gebruik jouw lichaam als ''kweekreservaar'' om zijn ''nagebroed'' te kunnen verkrijgen. Het ''nagebroed'' vreet jouw van binnen op. Je leeft konstant in angst waar zich een alien bevind. Aliens zijn ongenadig.

Maar de opmerking van boy vind ik ook een rake. Bedrijven zijn vaak zelf monsters. Gelukkig zitten er ook nog ''goede'' monsters tussen.




A@rt  |   | 
18-01-2008
 | 
16:15 uur
En Casper het vriendelijke spookje. Hoe zit het daarmee? Leek die niet erg op iemand van de afdeling personeelszaken? Aardig, maar toch altijd even schrikken wanneer we die tegen komen?

 

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast. Is het niet te lezen? Klik hier om de code te wijzigen.
 
advertorial
Steve Jobs – zijn geniale presentatiemethoden
Informeren, boeien en amuseren – Steve Jobs heeft presentaties tot een kunstvorm verheven. De vroegere CNN-journalist Carmine Gallo heeft de technieken van het presentatiegenie geanalyseerd en de conclusies in een E-book gebundeld.
Download nu het whitepaper gratis op CitrixOnline!
Lees verder
reacties
Hoe herkent u de signalen van een burnout? (2) 
Werknemer neemt zelf initiatief voor opleiding en training (1) 
CV wordt binnen vijf minuten gekeurd (8) 
Kantoor Goldman Sachs opent vestiging in Amsterdam (1) 
Vijf teambuilding-tips uit de sportwereld (1) 
Bijna helft miljardenuitgaven niet op effecten getoetst (1) 
Doorbreek de sleur en word productief en blij (3) 
beurs
AEX index: 292.76 0.23 %
Stijgers Dalers
Kardan 0.68  7.9 %
Roodmicrotec 0.16  6.7 %
Tomtom 3.51  4.5 %
Delta lloyd 10.3  -5.6 %
Accell group 13.68  -2 %
Unit 4 19.6  -2 %
Correctie: Beoogde commissarissen NedSense trekken zich terug
Kleine winst AEX na meevallend consumentenvertrouwen VS
Beoogd commissarissen NedSense trekken zich terug
meer beurs
advertorial
Meer dan 100 gratis checklists voor ondernemers
Op de vernieuwde site van Brisk Magazine vindt u meer dan 100 handige checklists voor ondernemers. Van het oprichten van een BV, het uitvoeren van een marktonderzoek, tot elektronisch factureren. Van de checklist 'functioneringsgesprek' tot het tegengaan van een jetlag. En nog veel meer. Gratis. Meld u nu aan!
Lees verder
top10
Herken de elf roddeltypes in uw team
Zes tips voor een onderscheidende sollicitatie
Crisis overleven? Vehoog uw gunfactor!
CV wordt binnen vijf minuten gekeurd
Zes mechanismen om positief te overtuigen
Tien redenen om workshifting te omarmen
De slechtste baas. . . bent u nog altijd zelf
Doorbreek de sleur en word productief en blij
Burn-out en schaamte: onlosmakelijk verbonden
Wantrouwen belemmert Het Nieuwe Werken
meer top 10
boekennieuws
Denken als een generaal
Wilt u ook risico's nemen, knopen doorhakken en moeiteloos collega's en vrienden overtuigen? Kies dan voor de strategieën en tactieken van de generaal, toonbeeld van daadkracht en heldere communicatie.
Lees verder
meer boeken
vacatures
meer vacatures