zoeken Nieuwsbrief
      RSS    Twitter   
  
nieuws
 

Ook zzp’er hard getroffen door crisis

17 februari 2010 - Zelfstandigen zonder personeel zijn net zo hard getroffen door de crisis als de gemiddelde ondernemer in het MKB. Opvallend is dat de zzp’er die zichzelf karakteriseert als ondernemer beter met de crisis omgaat dan de zzp’er die zichzelf zelfstandige, zzp’er of freelancer noemt.

EIM heeft in december 2009 een enquête uitgevoerd onder zelfstandigen zonder personeel (zzp’ers). Daarmee is een beeld geschetst van zzp’ers in 2009. Zzp’ers zijn ondernemers die werken zonder personeel en medeondernemer en vooral hun eigen arbeid verkopen. Zo gedefinieerd zijn er daarvan zo’n 400.000 in Nederland. In 2009 gestarte en gestopte zzp’ers zijn buiten beschouwing gebleven. 

Omzetdaling
De zzp’ers kenden in 2009 een gemiddelde omzetdaling van ongeveer zes procent. Dat is vergelijkbaar met de omzetdaling die EIM eerder vond voor andere ondernemingen in het MKB. De voornaamste oorzaken voor de omzetdaling zijn de druk op de tarieven (prijzen), de afgenomen omvang per opdracht en een verslechterd betalingsgedrag (langere termijnen en meer wanbetaling). Het aantal opdrachten is in 2009 per saldo amper afgenomen. 

Ondernemers
De zelfstandigen zonder personeel die zichzelf karakteriseren als ‘ondernemers’ presteerden in 2009 gemiddeld beter dan mensen die zichzelf freelancer, zzp’er of zelfstandige noemen. Dat hangt samen met het algemene beeld dat zzp’ers zich meestal niet laten vergelijken met uitzendkrachten: zzp’ers worden veelal gevraagd vanwege hun kennis of specifieke vaardigheden.
Binnen de groep zzp’ers presteren de zzp’ers in handelsgerichte sectoren minder goed dan dienst-verleners. Ook dit is vergelijkbaar met het totale MKB. Hoger en middelbaar opgeleide zzp’ers presteren over het algemeen beter. En de zzp’ers die actief zijn in een hoger marktsegment, presteren ook beter. 

Investeringen en bezuinigingen
In het crisisjaar 2009 hebben relatief veel zzp’ers geïnvesteerd in immateriële posten en in zichzelf: ten opzichte van 2008 is meer geïnvesteerd in opleiding, scholing en cursus, in software, in productontwikkeling en in marktbewerking.
Inkomensvoorzieningen hebben te lijden onder de crisis. Vooral op pensioenopbouw wordt gekort: bijna vijftien procent van de zzp’ers legde hiervoor in 2009 minder opzij dan in 2008. Op de arbeids-ongeschiktheidsverzekering wordt in mindere mate bespaard, maar ook hiervoor werd door 7 procent van de zzp’ers minder opzij gezet dan in 2008. 

Optimistisch
Zzp’ers zijn overwegend optimistisch over de toekomst. Er zijn duidelijk meer ondernemers die een omzetstijging verwachten dan die een daling verwachten in 2010. De sectoren die op dit moment in moeilijk vaarwater zitten, zijn ook voor 2010 het meest negatief.

 
 Doorsturen   Reageer   
  
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Dieptepunt ZZP-markt voorbij
 Vijf ontwikkelgebieden om succesvol te zijn als eigen baas
 ZZP'ers relatief positief over toekomst
 Crisis was goed voor privé-leven ondernemer
 
 
reacties
 
Er zijn nog geen reacties.

REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast. Is het niet te lezen? Klik hier om de code te wijzigen.
advertorial
Steve Jobs – zijn geniale presentatiemethoden
Informeren, boeien en amuseren – Steve Jobs heeft presentaties tot een kunstvorm verheven. De vroegere CNN-journalist Carmine Gallo heeft de technieken van het presentatiegenie geanalyseerd en de conclusies in een E-book gebundeld.
Download nu het whitepaper gratis op CitrixOnline!
Lees verder
reacties
CV wordt binnen vijf minuten gekeurd (2) 
Kantoor Goldman Sachs opent vestiging in Amsterdam (1) 
Vijf teambuilding-tips uit de sportwereld (1) 
Bijna helft miljardenuitgaven niet op effecten getoetst (1) 
Doorbreek de sleur en word productief en blij (3) 
Burn-out en schaamte: onlosmakelijk verbonden (1) 
Zes tips voor een onderscheidende sollicitatie (1) 
beurs
AEX index: 294.63 0.87 %
Stijgers Dalers
Logicacmg 0.85  3.7 %
Air france - 3.49  2.7 %
Ballast neda 12.19  2.1 %
Delta lloyd 10.47  -4 %
Arseus 13.45  -1.5 %
Tkh group 17.22  -0.9 %
Mecom meldt groter belang in Wegener
Franse politiek bemoeit zich met reorganisatie van Air France
Beursblik: opkomende markten Philips tegenvallend
meer beurs
advertorial
Meer dan 100 gratis checklists voor ondernemers
Op de vernieuwde site van Brisk Magazine vindt u meer dan 100 handige checklists voor ondernemers. Van het oprichten van een BV, het uitvoeren van een marktonderzoek, tot elektronisch factureren. Van de checklist 'functioneringsgesprek' tot het tegengaan van een jetlag. En nog veel meer. Gratis. Meld u nu aan!
Lees verder
top10
Herken de elf roddeltypes in uw team
Zes tips voor een onderscheidende sollicitatie
Crisis overleven? Vehoog uw gunfactor!
Zeven tips om de sleur van een overbelasting te voorkomen
Zes mechanismen om positief te overtuigen
Tien redenen om workshifting te omarmen
De slechtste baas. . . bent u nog altijd zelf
Vraag om loonsverhoging als de nood het hoogst is
Burn-out en schaamte: onlosmakelijk verbonden
Doorbreek de sleur en word productief en blij
meer top 10
boekennieuws
Denken als een generaal
Wilt u ook risico's nemen, knopen doorhakken en moeiteloos collega's en vrienden overtuigen? Kies dan voor de strategieën en tactieken van de generaal, toonbeeld van daadkracht en heldere communicatie.
Lees verder
meer boeken
vacatures
meer vacatures