zoeken Nieuwsbrief
      RSS   
  
nieuws
 

Tips en weetjes om uzelf te ontgooglen

Informatie op het web kan u een leven lang achtervolgen

14 september 2007 - In de eerste jaren van internet was niemand er zich van bewust dat alles bewaard zou blijven op het wereldwijde web: lacherige bijdragen aan de universiteitskrant, radicale, onbezonnen uitspraken op een weblog én die foto met joint op het strand. " Het is vrijwel onmogelijk om informatie van het net af te halen," zegt Marco Juffermans van het bedrijf Universal XS. "Als een ex iets gemeens op internet zet, kunnen wij daar niets aan doen. Want dan zouden we moeten inbreken op die computer en dat mag niet."

Wegdrukken van informatie
Informatie leidt op het web een eigen leven. Toch kun je wel iets doen. Het bedrijf van Juffermans kan voor particulieren en bedrijven informatie op een andere manier presenteren op het web. " Wat we doen is nieuwe webpagina's bouwen, waarmee de persoon een paar nieuwe posities bovenaan in Google krijgt. Daar zetten we dan bestaande informatie in die de klant positiever neerzet. De hits met de informatie die de klant weg wil hebben, verdwijnen dan naar de tweede pagina. In de praktijk blijkt dat bijna niemand op pagina twee kijkt." 

Adwords
Het is ook mogelijk om een zogenaamde Google Adwords-campagne op te starten. "Via dit betaalde advertentieprogramma wordt door gebruik van bepaalde steekwoorden de kans groter dat je bovenaan staat bij de zoekmachine. Ook maken we zo veel mogelijk relevante links naar nieuwe pagina's door de pagina in HTML op te stellen. Dat wordt goed door Google gelezen."
Aan de service van Universal XS zit nu nog een fors prijskaartje. Als particulier ben je voor het wegdrukken van ongewenste informatie minimaal 900 euro kwijt. 

Meer informatie dan gedacht
Heel veel mensen onderschatten de invloed van en hoeveelheid vervelende informatie, zegt directeur Tom van der Maas van denktank EPN, platform voor de informatiesamenleving. EPN deed dit voorjaar een onderzoek naar ervaringen met zoeken van personen op internet. Daaruit bleek dat tien procent van de mensen niet weet dat alles bewaard wordt. Juffermans en Van der Maas zijn er beide heilig van overtuigd dat de meeste personeelsfunctionarissen meteen achter de computer kruipen om te kijken wat voor mensen zich bij hen hebben gemeld voor een vacature. Ook al wordt dat in de praktijk nog wel eens ontkend. 

Problemen worden groter
Beiden verwachten dat de problemen met ongewenste persoonlijke informatie in de toekomst nog veel groter worden. Van der Maas: "Mijn dochter van vijftien vertelt haar vriendinnen alles via internet. Als deze groep over een jaar of tien een serieuze baan gaat zoeken, staan al die tienerontboezemingen nog op het net.'  Volgens Juffermans bestaan er verschillen in sommige netwerken als het om het delen van informatie gaat. "Op het vriendennetwerk Hyves moet je iemand eerst toelaten als vriend voor deze je hele hebben en houden kan lezen. Een persoonlijke weblog heeft een veel hoger 'vind'-gehalte via Google." 

Praktische tips
Wikihow, de site met de meest uiteenlopende handleidingen geeft ook een paar tips om jezelf te 'ontgoogelen'. Ze vallen goedkoper uit dan diensten van Universal XS. Gebruik bijvoorbeeld nooit je eigen naam, laat je achternaam weg en inventariseer wat je naam oplevert aan hits in Google. Daarnaast adviseert Wikihow om de inhoud van websites die Google aan jouw naam koppelt te veranderen. Ook zegt Wikihow dat je altijd via een e-mail kunt vragen aan de sitebeheerder om informatie weg te halen.
Directeur Tom van der Maas van het EPN komt met de volgende oplossing voor de gewone man: "Bewust zijn van wat je doet. Telkens weer bedenken: wil ik dat iedereen dit tot in de lengte van dagen kan lezen? En opletten of je discussie in een forum gelogd wordt."


Bron: Het Financieele Dagblad
 
 Doorsturen   5 reacties   Reageer  Nieuwsbrief   
 

Gerelateerde nieuwsitems

 Google vormt risico voor sollicitant
 Digitale onthullingen dodelijk voor carrière
 Vertrouwelijke documenten op internet niet veilig voor Google
 Blogger riskeert ontslag
 
reacties
 
Rene Civile  |   | 
14-09-2007
 | 
09:04 uur
Het is een uiterst nuttig artikel, voornamelijk om twee redenen.

1. De naiviteit van veel internet gebruik[st]ers die vergeten, of zelfs niet eens weten, dat informatie eens geplaatst op het net daar gewoon blijft staan. Een hele goede reminder dus om na te denken wat je met je informatie doet en hoe.

2. De duidelijke waarschuwing aan internet gebruik[st]ers juist beter en goed na te denken welke vormen van informatie men op het net plaatst.

In zakelijke zin wellicht een hele goede reminder voor organisaties diens medewerk[st]ers misschien te wijzen op een verantwoord internet gebruik voor waar het dit aspect aan gaat. Wellicht is een 'Net wijzer' wel een handig instrument de medewerk[st]ers hierop te wijzen.

Een paar aardige voorbeelden die ik wel eens ben tegengekomen;

1. De do's en don'ts van het internet
2. Reageren op persoonlijke fora onder pseudoniem
3. Weblogs: Nooit persoonlijk worden met vingerwijzingen, gebruik ervaringen in de vorm van voorbeelden zonder man en paard te noemen.
4. Nooit zakelijke geschillen op het net denken te kunnen vechten
5. Laat nooit persoonlijke NAW gegevens achter, ook al denkt men dat een bepaalde site 'veilig' is
6. Laat nooit zakelijk getinte 'commentaren' achter wanneer u geen expliciete schriftelijke toestemming heeft van de werkgever.

Wellicht dat lezerslezeressen zelf ook nog een aantal simpele regels kunnen bedenken. De voorbeelden die ik ben tegen gekomen werden uitgegeven in klein boekvorm die de mensen bewuster moest maken van dergelijke gevaren op het net.
RC PM
heer Edward Schrijvers  |   | 
14-09-2007
 | 
13:50 uur
Misschien is het juist wel handig dat je naam op site's te zien is. Kan een toekomstig werkgever eens kijken welk vlees hij misschien in de kuip krijgt? Tenzij je op sites van escortbureaus, hookers.nl terecht komt, lijkt het mij helemaal niet zo kwalijk en relevant om op google te vinden te zijn. Zo heb ik al diverse mensen terug gevonden welke al jaren uit mijn gezichtsveld verdwenen waren. Met Hyves tegenwoordig val je ook op, en dat wil je juist. Schoolbank en dienstmakkers zijn ook sites waar bijna elke naam uit nederland al op pronkt. Ik zie het probleem dus niet, als je normaal acteert op het web, en geen gekke dingen doet verder.
Rene Civile  |   | 
14-09-2007
 | 
16:06 uur
Beste Edward,

Waar het in het artikel waarschijnlijk om gaat is de realisatie, voor mensen, dat alles wat je plaatst op fora daar blijft staan en met een machine zoals google te vinden en te lezen is. Ik kan me indenken dat je ooit eens iets hebt geplaatst, vanuit een bepaalde emotie, die jaren na dato weer op kan duiken, zonder dat het iets toevoegt maar wel bij kan dragen aan een bepaalde beeldvorming.

Het is van peroon tot persoon hoe een bepaald stukje in,formatie wordt geinterpeteerd maar dit zou ook wel eens een negatieve consequentie kunnen hebben.

Niet iedereen is in staat tussen regels door te lezen maar krijgen een bepaald beeld ergens bij. Voor mezelf heb ik er absoluut geen moeite mee mijn mening en commentaren door anderen te laten lezen. Alleen denk ik wel graag even na bij de formulering daarvan.

Mijn bijdrage is dan ook meer bedoeld als een duidelijke reminder dat men soms ook even na moet denken bij wat men op het net plaatst. Juist ter voorkoming van.

Verder helemaal met je eens, het kan je ook een aardig beeld geven van hoe iemand zich voort beweegt in het leven als manager zijnde en of deze al of niet zou kunnen passen in de organisatie.

Neemt niet weg dat alles vaak een feitelijke tijdmoment is die helemaal niet steekhoudend hoeft te zijn voor de instelling en gedragingen van de persoon op dit moment. Boeiende discussie in elk geval.
RC PM
heer Edward Schrijvers  |   | 
14-09-2007
 | 
19:38 uur
Beste Rene,

Ik ben het met je eens, dat je voor je verleden en alles wat je daar misschien in hebt uitgespookt in de huidige maatschappij negatief kan worden veroordeeld. Ik zelf heb even ge-googled en heb geen foute sporen van mijzelf kunnen vinden. Ik zit al sinds de commodore 64 op de computer en internet, heb vele fora bezocht, websites gehad en commentaar gegeven en toch vind ik niets van mijzelf terug wat kwaad zou kunnen hoe onvoorzichtig ik misschien ook ben geweest ben in het verleden.

Als HRM manager zie ik veel kandidaat werknemers en scan ze niet via Google. Mede ook omdat het verleden van toekomstige werknemers niet eens zo relevant voor mij is. Nu werk ik bij de overheid, dus deze neemt de taak wel over met een verklaring van goed gedrag, of niet. Dit maakt het voor mij een stuk makkelijker en tijdsbesparend.

Dat eea toch negatief zou kunnen uitpakken voor jezelf als persoon zijnde, kan ik mij wel heel goed voorstellen. Bezint eer ge begint!

Dit is zeker een boeiende discussie!

Groet
Edward
D.Meyer  |   | 
3-10-2007
 | 
09:34 uur
Beste mensen,

Sorry dat ik het zo breng.
Ik heb nog nooit zo'n slecht artikel hier op managersonline gevonden. dit berust zo op onwaarheden en misleiding naar mijn mening, veel mensen hebben geen verstand van google dus geloven dit meteen.

Het is de grootste onzin om nieuwe webpagina's te maken om een andere link naar een tweede pagina te laten verzetten. dit werkt niet. en onderzoek heeft aangetoond dat er wel degelijk gezocht word tot de 7 pagina.

Mijn bedrijf werk heel veel met google en inmiddels 9000 bedrijven er mee geholpen om op google gevonden te worden. het werkt niet zoals hier boven staat, als je niet meer vermeld wilt worden op bepaalde pagina's zijn er andere mogelijkheden die je compleet van google af haalt.

Sorry mensen voor mijn reactie, ik doe geen kwaad in zin voor het bedrijf, maar als ze niet weten waar ze het over hebben ga dan iets doen wat je wel kunt.


REAGEREN

Naam:
Emailadres:
URL: (niet verplicht) http:// 
 
Reactie/Opmerking:
Ik wil bericht per e-mail ontvangen als er meer reacties op dit artikel verschijnen.
 
Als extra controle, om er zeker van te zijn dat dit een handmatige reactie is, typ onderstaande code over in het tekstveld ernaast.
advertorial
Spreken als Pieter Frijters?
Leer ontspannen presenteren met flair. Bent u gewend te presenteren en te speechen, maar wilt u een ware topspreker worden, die iedereen zich herinnert? Of bent u juist een beginneling, die spreekangst en gierende zenuwen wil omzetten naar een ontspannende en overtuigende presentatie? Pieter Frijters coacht en traint CEO's en topmanagers maar ook beginnende leidinggevenden en professionals. Bel 0182 612 345 om uw plek te reserveren of kijk op www.spreek.nl.
Lees verder
reacties
IT-managers moet minder sturen op proces en meer op uitkomst (1) 
Heb je tips voor mij als beginnend manager? (1) 
Zo gaat u om met de geruchtenstroom (3) 
Rijksoverheid evalueert subsidies niet goed (1) 
Marketeer heeft duurzaam ondernemen hoog in het vaandel (1) 
Zes tips om leiding te geven aan slimmeriken (2) 
Email via cloud computing vereist aandacht voor privacy (1) 
beurs
AEX index: 326.57 0.32 %
Stijgers Dalers
Ordina 2.61  4.4 %
Innoconcepts 0.2  5.3 %
Wessanen kon 2.75  3.8 %
Advanced met 6.38  -8.1 %
Antonov 0.17  -5.6 %
Gamma holdin 21.23  -3.5 %
Aanstaande huizenverkopen in Amerika flink gestegen
Spanje plaatst met succes nieuwe lening
Duitse autoverkopen onder druk in augustus
meer beurs
vaknieuws
Outsourcen van ICT is onvermijdelijk in westerse wereld
Commissarissen pakken bestuurders niet hard genoeg aan
Curator TEG: bedrijf ging ten onder aan slecht bestuur
Rijksoverheid evalueert subsidies niet goed
Ziekenhuizen worden gedwongen tot financiële focus op korte termijn
meer beurs
top10
Zo gaat u om met de geruchtenstroom
Zes valkuilen bij het voeren van een selectiegesprek
Twintig dingen die succesvolle werkzoekenden doen
Subtiele vleierij brengt u heel ver
Nederlander is moe
Arbeidsbemiddelingbranche vraagt om nieuwe technologieën
Zes tips om uit te blinken waarin u maar wilt
Heb je tips voor mij als beginnend manager?
Zes tips om leiding te geven aan slimmeriken
Nederlanders onderschatten impact preventie
meer top 10
boekennieuws
Handboek Online Marketing
Het Handboek Online Marketing (HOM) is een praktisch management- en studieboek dat bol staat van de cijfers, feiten, do's en dont's, praktijkvoorbeelden, interviews, modellen en cases. Het handboek maakt een einde aan het blindelings inzetten van 'zomaar wat online instrumenten'.
Lees verder
meer boeken
vacatures
meer vacatures